Zielono-niebieska infrastruktura w naszej gminie

Zielono-niebieska infrastruktura

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało listę 19 projektów, które otrzymały dofinansowanie z funduszy norweskich. Związek Gmin Dorzecza Wisłoki pozyskał w sumie ponad 9,7 mln zł na działania, które będą zrealizowane na terenie 17 gmin, a w tym w mieście i gminie Pilzno. W naszej przestrzeni publicznej powstaną lampy hybrydowe, łąki kwietne, ławki solarne z możliwością ładowania urządzeń mobilnych, a także ogólnodostępne zbiorniki na wodę deszczową, którą będzie można wykorzystać np. do podlewania kwiatów.

Lista inwestycji proekologicznych jest obszerna i obejmuje:

- montaż lamp hybrydowych i stworzenie łąk kwietnych w: Lipinach (obok OSA), Machowej (obok OSA), Pilźnie przy ul. Niepodległości (obok OSA), Łękach Dolnych (obok OSA), Strzegocicach (szkoła podstawowa) i Dobrkowie (szkoła podstawowa - przedszkole)

- instalację ławek solarnych: Pilzno - Sokół, Pilzno - Orlik, Łęki Górne (szkoła podstawowa), Strzegocice (szkoła podstawowa)

- ogólnodostępne zbiorniki na wodę deszczową przy budynkach użyteczności publicznej: Pilzno (Orlik przy ul. Błonia), Pilzno (stadion Legionu), Dobrków (szkoła podstawowa), Lipiny (szkoła podstawowa), Łęki Dolne (szkoła podstawowa), Łęki Górne (szkoła podstawowa), Machowa (szkoła podstawowa), Pilzno (szkoła podstawowa).

Dotację na projekt "Realizacja inwestycji w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki" przyznano w ramach programu „Środowisko,energia i zmiany klimatu” współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021.