Informacje dotyczące ASF

Informacja

Afrykański Pomór Świń (ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na które podatne są świnie domowe oraz dziki. Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi, a także poprzez zakażona paszę, wodę, wyposażenie. Możliwe jest również przeniesienie wirusa z naturalnego środowiska do miejsc utrzymania świń na obuwiu czy kołach pojazdu.

W dniu 21 kwietnia 2021 r. decyzja wykonawcza Komisji nr 2014/709/UE w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich utraciła moc i została zastąpiona rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2021/605. W związku z wejściem w życie nowych przepisów zmieniło się oznaczenie barwne obszarów na mapie udostępnionej na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii (GIW) w celu ujednolicenia kolorystyki z mapą Komisji Europejskiej.

Zmianie uległo także nazewnictwo, zgodnie z nowym prawem o zdrowiu zwierząt – rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r.
w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt („Prawo o zdrowiu zwierząt”) ogniskiem nazywa się urzędowe potwierdzenie wystąpienia choroby zarówno u świń jak i u dzików).

W województwie podkarpackim ustalone są następujące obszary zwalczania choroby, określone w załączniku I do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/605 dnia
7 kwietnia 2021 r. ustanawiające szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń:

• Obszar objęty ograniczeniami I (tzw. strefa niebieska), okalający nw. obszary, gdzie nie stwierdza się choroby
  • Obszar objęty ograniczeniami II (tzw. strefa różowa), gdzie chorobę stwierdza się u dzików
  • Obszar objęty ograniczeniami III (tzw. strefa czerwona), gdzie chorobę stwierdza się u dzików i świń

Strefa czerwona (obszar objęty ograniczeniami) w której znajduje się między innymi Gmina Pilzno związana jest z pewnymi ograniczeniami w zakresie przemieszczenia świń do rzeźni oraz przemieszczenie świń do/z gospodarstwa.

Szczegółowe informacje  w powyższym zakresie można uzyskać u pracowników Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Dębicy pod nr telefonu 14 681 82 42 / Email: debica.piw@wetgiw.gov.pl . Na stronie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Dębicy są również do pobrania stosowne druki związane z przemieszczeniami świń.

Pliki do pobrania: