Podkarpackie – żyj i oddychaj

Life

3 lipca w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie odbyło się uroczyste podpisanie umowy partnerskiej na realizację przedsięwzięcia pod nazwą: „LIFE IP -  Skuteczne wdrożenie programu ochrony powietrza dla Województwa Podkarpackiego z uwzględnieniem problemu ubóstwa energetycznego: Podkarpackie – żyj i oddychaj (Podkarpackie LIFE)”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej oraz ośrodków Narodowego Funduszu  Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Współbeneficjentami projektu jest 66 podmiotów, w tym instytucje, stowarzyszenia, miasta i gminy województwa podkarpackiego. W imieniu Gminy Pilzno umowę partnerską podpisał Burmistrz Pilzna Tadeusz Pieczonka.

Głównym celem programu LIFE IP będzie efektywne wdrożenie programu ochrony powietrza dla województwa podkarpackiego, z uwzględnieniem problemu ubóstwa energetycznego i doprowadzenie do jak najszybszej poprawy jakości powietrza.

Gminy biorące udział w projekcie są zobowiązane do zatrudnienia doradcy ds. powietrza i energii. W ramach programu prowadzona będzie między innymi szeroko pojętą edukacja, skierowana do mieszkańców oraz podmiotów publicznych. Organizowane zostaną także warsztaty, konferencje i spotkania dotyczące promocji programów ochrony powietrza.

Wykwalifikowani doradcy udzielą kompleksowego wsparcia przy wymianie źródeł ciepła i termomodernizacji budynków, wymianie kotłów bezklasowych, które nie spełniają żadnych norm emisji tzw. „kopciuchów”, udzielą fachowej porady przy wyborze źródeł ogrzewania, przekażą informacje, gdzie można zdobyć dofinansowanie na odnawialne źródła energii, będą również pomagać pisać wnioski.

Termin zakończenia realizacji przedsięwzięcia wyznaczono na 31.12.2033 r.