Aktualności

Jak przetrwać upały

Upały

Upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 st. C. W ciągu dnia, najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15 a 18, a nie jak się powszechnie sądzi – w południe, zaś największe promieniowanie UV notowane jest w godzinach 12 – 13.

Skutki:

Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to m.in:

  • zmęczenie,
  • silne bóle i zawroty głowy,
  • nudności,
  • gorączka,
  • szum w uszach,
  • drgawki,
  • wzrost temperatury ciała zagrażający życiu,
  • większa częstotliwość bicia serca i oddechu.

Niewątpliwie, upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy. Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu.

Źródło: https://www.gov.pl/web/rcb/jak-przetrwac-upal

Zdjęcia

Zmarła Wanda Dziadek

Wanda Dziadek

Z głębokim żalem informujemy o śmierci Wandy Dziadek. Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione w kaplicy cmentarnej w Pilźnie we wtorek, 22 czerwca o godz. 15. Świętej pamięci Wanda Dziadek w latach 1981-1988 pełniła funkcję naczelnika miasta i gminy Pilzno, była też znana z działalności społecznej.

W imieniu całego samorządu miasta i gminy Pilzno składamy kondolencje najszczersze kondolencje i wyrazy współczucia rodzinie oraz bliskim.

Zdjęcia

W Słotowej posprzątane

OSP Słotowa

W ślad za Ekomajówką, mieszkańcy kolejnych miejscowości w gminie Pilzno angażują się w akcje sprzątania swoich okolic. Tym razem do działania przystąpiono w Słotowej. Miejscowi strażacy ochotnicy, uczniowie klas VI i VIII szkoły podstawowej, panie z grona pedagogicznego oraz sołtys Jacek Wojnarowski zakasali rękawy i wysprzątali Słotową. Liczba zebranych odpadów znów potwierdziła, że wiele jest do poprawy w kwestii świadomości ekologicznej.
 - Dziękuję wszystkim zaangażowanym za udział w akcji sprzątania naszej malowniczej miejscowości. Słyniemy z pięknych krajobrazów, które teraz nie są zaburzone przez śmieci - mówi Paweł Bożek, radny ze Słotowej, który również uczestniczył w przedsięwzięciu.

Dotacja na termomodernizację remizy OSP w Łękach Górnych

Łęki Górne

Do Gminy Pilzno wpłynęła decyzja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Nasz samorząd wnioskował do wspomnianej instytucji o dotację na termomodernizację budynku remizy OSP w Łękach Górnych. Starania okazały się skuteczne - przyznano dofinansowanie w wysokości ponad 68 tys. złotych. Tym samym w naszej gminie kolejny obiekt użyteczności publicznej zyska estetyczny wygląd i będzie mniej kosztowny w utrzymaniu.

Zdjęcia

Przedszkolaki sprintem do maratonu

Przedszkole Pilzno

Podopieczni Przedszkola Publicznego w Pilźnie wzięli udział w VII Ogólnopolskim Maratonie Przedszkolaków "Sprintem do maratonu", którego celem jest popularyzowanie biegów wśród dzieci, a także upowszechnienie aktywnego spędzania czasu. Przedszkolaki chętnie uczestniczyły w biegu podczas, którego pokonano łącznie 23760 m. Wynik pilźnieńskiego biegu został podany do organizatorów maratonu.

Wirtualny (ty) Dzień Dawcy w LO Pilzno

Petrycy

Od 14 do 18 czerwca LO Pilzno razem z Fundacją DKMS organizuje Wirtualny Dzień Dawcy. Uczniowie szkoły zachęcają do zarejestrowania się w bazie potencjalnych dawców szpiku dla chorych na raka. Nie tylko to - propagują również ideę rozpowszechniania rejestracji wśród rodziców, rodziny, znajomych, przyjaciół. Przygotowany został krótki cykl materiałów informacyjnych, promocyjnych oraz wywiad z absolwentką LO Pilzno, która została realnym dawcą szpiku. Zapraszamy na stronę szkoły petrycy.pl http://petrycy.pl/blog/ oraz na szkolny fanpage facebook https://www.facebook.com/LO-PiLznO-303755019688407Pamiętaj! Pomożesz, bo możesz- masz to w genach!

Pilzno ogromnym planem zdjęciowym

Klip promujący Pilzno

11 czerwca gmina Pilzno zamieniła się w ogromny plan zdjęciowy klipu promującego miasto i gminę Pilzno "Tutaj mogę złapać oddech". Ekipa filmowa intensywnie pracowała angażując rzeszę mieszkańców. Nagrywanie poprzedzone było castingiem internetowym na główną rolę młodego rowerzysty. Finalnie, powołana komisja wyłoniła zwycięski duet. Lenka Zabawa oraz Franek Podraza, przez cały dzień, wytrwale z dużym podekscytowaniem nabierali doświadczenia i rozwijali swoje umiejętności aktorskie. Punktem kulminacyjnym okazało się zgromadzenie na pilźnieńskim rynku około 200 osób w celu stworzenia ogromnego napisu PILZNO ujętego z lotu ptaka.

Serce miasta na moment zalała cała paleta barw, ponieważ w przedsięwzięciu wzięli udział przedstawiciele stowarzyszeń, kół gospodyń wiejskich, zespołów i grup działających na terenie gminy, którzy specjalnie na tę okazję przyszli w swoich strojach, kostiumach i mundurach. Reżyserką klipu, autorką tekstu oraz współkompozytorką muzyki jest Magda Smoła. Za ujęcia odpowiedzialny jest Kacper Leśniewski. Projekt realizowany jest w ścisłej współpracy z działem promocji Gminy Pilzno. – Klip, w którym debiutują mieszkańcy będzie muzyczną promocją miasta i gminy. Chcieliśmy w ten sposób wnieść trochę optymizmu do naszej pandemicznej codzienności – mówi burmistrz Pilzna Ewa Gołębiowska. Premiera klipu, której towarzyszyć ma kino plenerowe planowana jest na 16 lipca.

Zobacz galerie zdjęć:

http://www.pilzno.um.gov.pl/node/315

http://www.pilzno.um.gov.pl/node/316

Afrykański pomór świń u dzików

Informacja

W związku ze stwierdzeniem ogniska choroby zakaźnej zwierząt podlegającej obowiązkowi zwalczania, tj. afrykańskiego pomoru świń u dwóch padłych dzików w powiecie mieleckim w miejscowości Przecław oraz wyznaczeniem strefy objętej zakażeniem obejmującej w swym zakresie miejscowości powiatu dębickiego (Pustków w gminie Dębica oraz Korzeniów, Nagoszyn, Bobrowa Wola, Mokre, Zasów w gminie Żyraków), Powiatowy Lekarz Weterynarii w Dębicy przekazuje do wiadomości i stosowania, zgodnie z kompetencjami, treść obowiązującego Rozporządzenia nr 20/2021 Wojewody Podkarpackiego z dnia 4 czerwca 2021 r. w sprawie określenia strefy objętej zakażeniem w województwie podkarpackim w związku ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń u dzików.

Obraz i słowo w mediach społecznościowych

MRM Pilzno

Radni Młodzieżowej Rady Miejskiej w Pilźnie uczestniczyli w warsztatach "Opowieści obrazem i słowem w mediach społecznościowych" zorganizowanych przez gminę Pilzno. Zajęcia prowadzone przez trenerów z Fundacji Q odbywały się w formie warsztatów i mini wykładów, podczas których młodzi radni uczyli się jak zrobić dobre wizerunkowo zdjęcie, dostosować kompozycje do treści czy stworzyć kampanie w mediach społecznościowych. Warsztaty były tez świetną okazją do integracji.