Aktualności

Charytatywny koncert dla Leosia

Leoś

Leoś ma 7 lat i cierpi na zespół Downa. Niestety w ostatnich miesiącach przeszedł kilka udarów mózgu, nie mógł pić i jeść, miał sparaliżowaną prawą rączkę. Udary są coraz częstsze i groźniejsze w skutkach. Jest to bardzo rzadka choroba Moyamoya, w Polsce jest 40 przypadków. Każda infekcja, zmęczenie czy stres może zakończyć się dla niego trwałym kalectwem, a nawet śmiercią.

Jedynym ratunkiem jest skomplikowana operacja na otwartym mózgu. Leoś bardzo chciał być na tym świecie. Jego mama zachorowała na nowotwór piersi, gdy była z nim w trzecim tygodniu ciąży. Przeszła operację mastektomii i brała chemię przez całą ciąże, żeby go urodzić, mimo tego, że lekarze otwarcie mówili, że ciąża zmniejsza jej szansę na wyzdrowienie. Nawet badania prenatalne, które wskazywały, że dziecko będzie miało zespół Downa, nie zachwiały jej walki o jego życie.

Teraz szuka dla synka kliniki, w której podejmą się tej trudnej operacji. Jest szansa na konsultację w Szwajcarii w klinice specjalizującej się w tej chorobie, ale koszty leczenia nie są refundowane. Kilka lat temu wynosiły 700 tys. złotych. Teraz będą znacznie wyższe. Nie mają dużo czasu, ponieważ nowotwór znów zaatakował, są przerzuty do wątroby i onkolodzy nie dają jego mamie większych szans. Przedłużają jej życie chemią w tabletkach, która bardzo wyniszcza jej organizm i pozbawia sił.

Od kilku lat cały ciężar opieki nad trójką dzieci: Leosiem, Antkiem 12 lat i Alicją 11 lat spoczywa na jej barkach. Ze wszystkimi problemami i troskami została sama. A walka o życie synka dopiero się zaczyna... Prosimy o pomoc w zebraniu tak dużej kwoty i wsparciu dla tej wspaniałej rodziny. Leoś jest podopiecznym fundacji „Dzieciom Zdążyć z Pomocą” z siedzibą w Warszawie i posiada subkonto. Link do zbiórki: https://dzieciom.pl/podopieczni/31966

Zdjęcia

Awans do II ligi ogólnopolskiej GKSz Hetmana Pilzno

Figury szachowe na szachownicy

W dniach 17 do 21 maja 2023 odbyły się rozgrywki III Podkarpackiej Ligi Seniorów w szachach. Drużyna Hetmana Pilzno spisała się bardzo dobrze zajmując 2 miejsce, premiowane awansem do II ogólnopolskiej ligi. Zawodnicy Hetmana wykazali dużą wolę walki pokonując min. takie drużyny jak: Szach Mielec, Roszada Przemyśl, RDK Rzeszów czy też Urania Krosno. Pilzneńscy szachiści wystąpili w składzie: Jerzy Markiewicz, Arkadiusz Zaskalski, Sebastian Augustyn, Mateusz Markiewicz, Grzegorz Draganik, Halina Jałowiec, Piotr Tatarczany.

Szczegółowe wyniki na stronie: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2023/tdr_567/

Zdjęcia

Powtórzony przetarg na drogi

Drogi Pilzno

Otwarto oferty w powtórzonym przetargu na przebudowę i modernizację dróg. Pierwsze postępowanie unieważniono, ponieważ w części I zamówienia nie złożono żadnej oferty, natomiast w drugiej koszt jedynej złożonej oferty przewyższał kwotę, którą zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Drugi przetarg cieszy się większym zainteresowaniem przedsiębiorców. Do części I zaproponowano 3 oferty opiewające na sumy od ok. 3,8 mln zł do ponad 4,9 mln zł. Natomiast w części II są do wyboru również trzy oferty, rzędu 4,6 - 4,7 mln zł, czyli taniej niż w przypadku pierwszego przetargu.

W mieście Pilźnie zaplanowano: rozbudowę drogi przy ul. Kościuszki oraz przebudowy dróg przy ulicach: Kwiatowej, Różanej, Pana Tadeusza i drogi na działce nr 1035 w kierunku Akpilu.

Z kolei w sołectwach przewidziano przebudowę dróg w następujących lokalizacjach: Strzegocice-Bielowy koło osiedla w kierunku dawnej żwirowni; Zwiernik "Góra Wschodnia"; Lipiny koło firmy Gabi, Parkosz "droga na Pitaka" oraz Łęki Dolne w kierunku Wierzchowin.

Gmina otrzymała na te cele inwestycyjne promesę dofinansowania z Programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Mistrzostwa w badmintonie

Badminton Pilzno

Zapraszamy do kibicowania podczas Mistrzostw Podkarpacia żaków młodszych, żaków i młodzików młodszych w badmintonie.Turniej odbędzie się w sobotę, 3 czerwca w hali przy ul. Niepodległości w Pilźnie, początek rozgrywek od godz. 9:15.

Bus dla osób niepełnosprawnych

zakup autobusu Pilzno

Wybrano najkorzystniejszą ofertę w przetargu na zakup autobusu (bus) przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych. Firma Automet Group z Sanoka zaoferowała blisko 385 tys. zł, czyli nieco mniej (ok. 5 tys. zł) niż gmina zamierzała wydać na ten cel. Zakup jest dofinansowany ze środków PFRON w kwocie ok. 292 tys. złotych. 19-osobowy pojazd będzie służył dzieciom z naszej gminy dowożonym do szkoły specjalnej w Dębicy.

Święto Rodziny i Dzień Dziecka na Sokole

Świeto Rodziny Pilzno

Moc atrakcji przygotowano na Święto Rodziny i Dzień Dziecka. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 4 czerwca w Parku Sokół w Pilźnie. Zapraszamy do zapoznania się z bogatym programem imprezy.

Zdjęcia

Trzy medale na Mistrzostwach Polski

Jupiter Pilzno

Zespół Mażoretkowy Jupiter, działający przy Domu Kultury w Pilźnie wziął udział w XXIV Mistrzostwach Polski Mażoretek, które odbyły się w Kędzierzynie-Koźlu. Dziewczęta powróciły do Pilzna z następującymi wynikami:

brązowy medal i tytuł II wicemistrza Polski scena baton kadetki

brązowy medal i tytuł II wicemistrza Polski defilada baton senior

brązowy medal i tytuł II wicemistrza Polski flaga formacja senior

4. miejsce solo baton junior starsze - Justyna Gębara

4. miejsce solo baton seniorki starsze - Alicja Nowak

4. miejsce scena baton senior

5. miejsce Mini formacja baton senior

5. miejsce Mini formacja flaga senior

6. miejsce Mini Mix seniorki

7. miejsce solo baton seniorki młodsze - Martyna Poznańska

8. miejsce duo baton senior.

Czytaj więcej: Facebook Domu Kultury

Droga pokoju wiedzie przez Pilzno

Laura Morelli

Bellissimo! - Laura Morelli była zachwycona naszym Pilznem. 62-letnia wczoraj dotarła na rowerze do Zwiernika, gdzie została przyjęta przez Agnieszkę Gruszkę wraz z rodziną z niesamowitą serdecznością i gościnnością. Włoszka mogła poczuć się jak u siebie w domu. Burmistrz Pilzna Ewa Gołębiowska oraz radny i sołtys Zwiernika Marcin Potempa przekazali Laurze upominek w postaci obrazu naszej lokalnej artystki Anny Ochotnickiej z pilźnieńskim motywem.

Był też na krótkie zwiedzanie Pilzna i spotkanie ze Switłaną, która w wyniku wojny przeprowadziły się do Pilzna z Ukrainy. Panie wkrótce spotkają się ponownie, tym razem we Lwowie, dokąd wiedzie droga do pokoju Laury. Miłym akcentem była także wizyta u ojca dr. Piotra Spillera. Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia zaprosił wszystkich na herbatę, pyszne ciasto i miłą rozmowę.

Włoszka wyruszyła w trasę z Mediolanu do Ukrainy, aby nieść przesłanie pokoju. W międzyczasie poznała wielu ludzi, którzy ją wspierają i kibicują.

- Jestem zaszczycona, że Pilzno znalazło się na trasie drogi do pokoju. Laura jest wspaniałą, otwartą osobą. Mam nadzieję, że jeszcze nas odwiedzi. Dziękuję również pani Agnieszce oraz całej rodzinie za prawdziwą, polską gościnność - mówi burmistrz Ewa Gołębiowska.

W muzeum głośno i z przytupem

Muzeum Regionalne w Pilźnie

W Muzeum Regionalnym w Pilźnie jest głośno i z przytupem! Podczas Nocy Muzeów została otwarta najnowsza wystawa czasowa pt. „Głośno i z przytupem. Dawne instrumenty ludowe w kontekście życia wsi na ziemi pilźnieńskiej”. Wydarzenie okrasiły tradycyjne przysmaki kulinarne oraz koncert Kapeli Ludowej Pilźnianie.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy!

Fot. Krzysztof Kosowski

25-lecie Sokołów

Sokół Dobrków

W sobotę, 27 maja odbędzie się uroczystość 25-lecia Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" im. św. Jana Pawła II w Dobrkowie. Wydarzeniu będzie towarzyszyć m. in. sesja historyczno-wspomnieniowa oraz prezentacja działalność PTG "Sokół" w Dobrkowie.

Szczegóły na plakacie.

Zdjęcia