Aktualności

Remont drogi gminnej w Gębiczynie i Jaworzu Górnym

Gębiczyna

Wkrótce nowa nawierzchnia będzie służyć osobom korzystającym z drogi gminnej nr 106261R w Gębiczynie i Jaworzu Górnym, która wiedzie w kierunku kościoła św. Grzegorza w Gorzejowej. To kolejna inwestycja, na której wykonanie gmina pozyskała dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Prace już ruszyły.

Uczyć skutecznie i z fantazją

sketchnotka

Metody nauczania mogą być wyjątkowo kreatywne i atrakcyjne wizualnie – udowodnił to Wojewódzki Konkurs „Sketchnotka z lekcji”, który zorganizowało Liceum Ogólnokształcące w Pilźnie. Patronat nad wydarzeniem objęło Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, a fundatorami nagród byli Powiat Dębicki i Gmina Pilzno.

Nadesłane prace plastyczne przedstawiające wizualne notki, które wydobywają esencję wiedzy, jaką uczeń powinien podczas danej lekcji przyswoić, były bardzo różnorodne. Uczestnicy konkursu zmierzyli się z tematem edukacji w obszarze m.in. biologii, języka angielskiego, geografii, historii, matematyki oraz fizyki. 

W ocenie jury młodym ludziom nie zabrakło pomysłów, nieszablonowego podejścia do nauki, a także poczucia humoru. 

Szczegóły i wyniki: https://powiatdebicki.pl/wojewodzki-konkurs-pokazal-jak-mozna-sie-uczyc-skutecznie-i-z-fantazja,art-2063

Uczcili pamięć ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej

Krzyż katyński

W niedzielę w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pilźnie ks. dr Jacek Soprych odprawił mszę świętą w intencji osób zamordowanych w Katyniu, Ostaszkowie, Miednoje, Charkowie, a także w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Po nabożeństwie delegacje samorządowe, harcerskie oraz Towarzystwa Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej udały się na cmentarz parafialny. W imieniu całej naszej społeczności pod krzyżem katyńskim złożono wiązanki i zapalono znicze. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną i ograniczenia, uroczystość miała skromny przebieg.

Zdjęcia

XI edycja "Kamieni Pamięci"

Kamienie pamięci

Przekazano statuetki potwierdzające udział 11 Pilzneńskiej Drużyny Starszoharcerskiej Pocisk" im. Zygmunta Pawlusa ps. "Turek" oraz 77 DH „Czarne Orły” w Parkoszu w XI edycji projektu "Kamienie Pamięci - Bohaterowie wojny polsko-bolszewickiej" organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej: https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/85149,XI-edycja-projektu-Kamienie-Pamieci-Bohaterowie-wojny-polsko-bolszewickiej.html.

W trakcie projektu harcerki i harcerze starsi z Pilzna poznali i przedstawili innym w broszurce i filmiku postać płk. Stefana Leona Biestka. Link do wspomnianego filmu: https://www.youtube.com/watch?v=2iPjOdLlyEs&t=1s. Projekt realizowany był w 2020 roku pod opieką drużynowego ćw. Kacpra Proszowskiego, przybocznego dh. Marka Proszowskiego oraz komendantki 1 PSH "Zielony Płomień" hm. Bernadetty Bańdur.

Natomiast bohaterem projektu „Czarnych Orłów” został Stefan Bastyr współtwórca polskiego lotnictwa wojskowego, pierwszy lotnik odrodzonej Rzeczypospolitej, kawaler Orderu Virtuti Militari. Druhny i druhowie zdecydowali się upamiętnić i opisać historię lotnika, wykonując portfolio oraz prezentację przedstawiającą krótki życiorys. Wraz z  harcerzami z Hufca Ziemi Pilźnieńskiej przedstawili postać bohatera techniką plastyczną według własnej inwencji twórczej. Uczniowie z młodszych klas Szkoły Podstawowej w Parkoszu wykonali modele samolotów. Projekt realizowany był pod opieką pwd. Anny Jaje oraz pwd. Doroty Węgiel.

Uwieńczeniem projektu jest film podsumowujący XI edycję ogólnopolskiego projektu edukacyjnego: „Kamienie Pamięci - Bohaterowie wojny polsko-bolszewickiej” opublikowanego na IPNtv na https://www.youtube.com/watch?v=HuAmR2JYrmI&feature=youtu.be

 

Pliki do pobrania:
Zdjęcia

Zmiany w przyjmowaniu stron w Urzędzie Miejskim

Informacja

Szanowni Mieszkańcy, w związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19, a także z racji rządowych wytycznych, by ograniczać kontakty społeczne do minimum oraz mając na uwadze minimalizowanie ryzyka i zapobieganie dalszym zakażeniom wirusem SARS-CoV-2,

Urząd Miejski w Pilźnie do 16 kwietnia obsługuje Klientów jedynie po wcześniejszym kontakcie telefonicznym z pracownikiem referatu, którego dotyczy sprawa.

Jednocześnie przypominamy, że większość spraw urzędowych można załatwić wygodnie, bez wychodzenia z domu za pośrednictwem internetu bądź drogą telefoniczną. Zachęcamy również do korzystania z bankowości elektronicznej.

Inwestycje: 146807724

 

Drogi: 146807741

Planowanie przestrzenne, Warunki zabudowy: 146807722

Podatki, Działalność gospodarcza:146807726, 146807764

Kasa: 146807738

Usc: Zgony, Akty urodzenia, małżeństwa: 146807730

Dowody osobiste, Meldunki: 146807732

Ochrona środowiska: 146807734

Podziały: 146807735

Gospodarka odpadami komunalnymi: 146807763

MZEASiP: 146807746

ODR, Dopłaty: 723977434

Sekretariat: 146807720

Modernizacja Zielonej

Zielona Pilzno

W najbliższym czasie kolejna droga gminna zostanie wyremontowana. Rozpoczęły się prace przy ul. Zielonej w Pilźnie. Efektem finalnym inwestycji będzie nowa nawierzchnia. Zadanie jest współfinansowane z Funduszu Dróg Samorządowych.

Żeromskiego w remoncie

Żeromskiego Pilzno

Już przed świętami ruszyły prace związane z remontem ul. Żeromskiego w Pilźnie, gdzie przewidziano wykonanie nowej nawierzchni oraz kanalizacji deszczowej. Inwestycja jest dofinansowana ze środków pozyskanych przez gminę z Funduszu Dróg Samorządowych.

Zdjęcia

Wnioski o świadczenie wychowawcze 500+

Wypełnione wnioski o przyznanie świadczenia wychowawczego 500+ w dniach 7, 8 ,9 kwietnia 2021 r. można wrzucać do urny wystawionej w podwórzu Urzędu Miejskiego w Pilźnie ul. Rynek 6.

Harcerze z Dobrkowa w czołówce

Arsenał

Pięcioosobowy patrol „Szybkie żółwie” z 56 Drużyny Harcerskiej z Dobrkowa zajął wysokie, szóste miejsce (wśród harcerzy starszych) w 50. Ogólnopolskim Rajdzie Arsenał, który odbył się w formule zdalnej, pod hasłem: „Widzę – Mogę – Działam!”

Pierwszego dnia uczestnicy wirtualnie przenieśli się do Warszawy, gdzie poznali sztab rajdu, obejrzeli film, w którym została ukazana Akcja pod Arsenałem z innej perspektywy i wzięli udział w spotkaniu z Wacławem Zawadzkim ps. ”Gacek”.

Drugiego dnia o godzinie 8:45  patrol w ścisłym reżimie sanitarnym spotkał się w szkole. Punktualnie o godzinie 9:00 rozpoczęła się gra, która polegała na wykonaniu sześciu zadań związanych tematycznie z hasłem rajdu. Na wykonanie pracy i odesłanie raportu wyznaczono czas do godziny 17:00.

Trzeciego dnia odbyło się uroczyste podsumowanie gry i całego rajdu.

Zdjęcia

Wielkanocna akcja pomocy

Pomoc wielkanocna

Z okazji świąt wielkanocnych Burmistrz Pilzna wraz z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Pilźnie po raz kolejny przygotowali paczki żywnościowe dla osób samotnych i potrzebujących z terenu gminy Pilzno. Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Pilźnie, stosując pełen reżim sanitarny, dostarczyli podarunki do domów swoich podopiecznych. Z takiej formy pomocy skorzystało 26 rodzin.

- Dzięki przyłączeniu się do tegorocznej akcji ludzi o dobrym sercu oraz zaangażowaniu materialnym nasz projekt powiódł się. Składamy serdeczne podziękowania naszym lokalnym firmom: Przedsiębiorstwo Przemysłu Mięsnego "Taurus", Piekarnia A.M.A. Dropińscy, Pracownia Cukiernicza "Marta" Stanisław Palej, Delikatesy "CEZAR" Strzegocice.

Zdjęcia