Aktualności

Biesiada słowiańska w Parkoszu

Biesiada Parkosz

Już 2 lipca 2022r. od godz. 16:00 rozpocznie się BIESIADA SŁOWIAŃSKA, czyli Powitanie Lata w Parkoszu. Impreza jest organizowana przez Stowarzyszenie na rzecz lokalnej społeczności "ParkoSzansa", ŚDS w Parkoszu i Spółdzielnię Socjalną "Zielona Korona" pod patronatem Gminy Pilzno.

W czasie Biesiady Słowiańskiej zaplanowano wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Będzie można wziąć udział w warsztatach zaplatania wianków i malowania mieczy, łuków. Do własnoręcznie wykonanych wianków doskonale będą pasować białe sukienki, dlatego organizatorzy bardzo proszą młodsze i nieco starsze dziewczyny o ich założenie. Pomalowane miecze i łuki będzie można wypróbować w walce pod okiem wojów ze Stowarzyszenia Słowian Doliny Wisłoki - Palanagera, którzy zaprezentują swoje umiejętności w walce na miecze, pokażą też jak prawidłowo strzelać z łuku. Kolejne warsztaty - plastyczne skierowane będą do najmłodszych i poprowadzone zostaną przez Ochotniczą Straż Pożarną z Parkosza. W remmizie OSP będzie można zostać strażakiem lub wykonać pracę dotyczącą zawodu strażaka. Odważni będą mogli zapoznać się ze sprzętem i wozem strażackim. Wśród atrakcji dla dzieci przewidziano także malowanie twarzy, dmuchaniec i animacje.

Biesiadę uświetni występ Kapeli Dolina Wisłoki z Jaworza Górnego, która zaprezentuje się z repertuarem rodzimych, słowiańskich piosenek. Następną atrakcją wieczoru będzie koncert Joanny Lesiak i Grzegorza Papiernika, którzy zaśpiewają znane i lubiane piosenki. Organizatorzy przewidzieli także zabawę taneczną na świeżym powietrzu dla wszystkich przybyłych gości. - Mamy nadzieję bawić się do białego rana. Zapraszamy na słodkie przekąski, hamburgery i kiełbaskę z grilla. Serwować będziemy także świeżo przygotowaną lemoniadę. Wszystkie przekąski będzie można zakupić już od symbolicznej złotówki, a dochód wesprze działania Stowarzyszenia ParkoSzansa na rzecz osób niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie - zapraszają organizatorzy

Place przekazane pod budowę

Boisko Łęki Dolne

Wkrótce wykonawcy budowy boisk sportowych Łękach Dolnych i Łękach Górnych zabiorą się do pracy, ponieważ zostały im przekazane place pod budowę obiektów.

Przypomnijmy, że gmina Pilzno z programu "Sportowa Polska - edycja 2021" pozyskała w sumie ponad 700 tys. zł dofinansowania na budowę boisk przy szkołach podstawowych w Łękach Dolnych oraz w Łękach Górnych. W Łękach Dolnych powstanie obiekt o nawierzchni trawiastej z oświetleniem etc. Natomiast Łęki Górne zyskają wielofunkcyjne boisko sportowe do uprawiania różnych dyscyplin sportowych. Zgodnie z wytycznymi programu powstałe obiekty sportowe będą ogólnodostępne.

Dotacje pokrywają po 50% kosztów realizacji inwestycji. Pozostałą część pokrywa gmina.

Zdjęcia

Uczniowie znają się na finansach

SP Łęki Dolne

Trzecioklasiści z Publicznej Szkoły Podstawowej w Łękach Dolnych zaleźli się wśród 12 zespołów z całej Polski, które w lutym br. zakwalifikowały się do udziału w projekcie “Myślę, decyduję, działam – finanse dla najmłodszych”. Udało się to już drugi raz, lecz wiosną 2020 r. realizacja projektu z powodu epidemii została przesunięta w czasie, a później odwołana.

Organizator, czyli Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej z Gdyni, ponownie ogłosiło rekrutację do projektu i znowu się udało! Wychowawczyni 3. klasy Katarzyna Jankosz uczestniczyła podczas ferii zimowych w dwudniowym szkoleniu trenerskim z zakresu edukacji finansowej, a od marca rozpoczęła realizację warsztatów ze swoją grupą.


Uczniowie otrzymali bezpłatnie segregator z różnorodnymi materiałami. Podczas dodatkowych cotygodniowych zajęć zdobywali wiedzę finansową, dzięki której staną się bardziej świadomymi konsumentami: zarządzali pieniędzmi, dyskutowali na temat budżetu domowego, planowali zakupy, porównywali ceny, rozmawiali o zawodach i historii pieniądza. Ich wysiłek nagradzany był Skefiakami – walutą, która na zakończenie projektu została przeliczona na złotówki i na zakończenie roku każdy uczestnik otrzyma wypracowane przez siebie kieszonkowe w przedziale 95-100 zł, aby móc podczas wakacyjnego wypoczynku ponownie samodzielnie podejmować decyzje finansowe.
 

Pod koniec maja wszyscy uczniowie realizujący projekt wzięli udział w ogólnopolskim „Konkursie wiedzy finansowej”, a troje z nich: Antoni Hołyś-Osetek, Antoni Drąg oraz Emilia Rolnicka zostali jego laureatami. Na zakończenie projektu wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominek.

 

Zwycięzcy Działaj Lokalnie 2022

Działaj Lokalnie 2022

Poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji Programu „Działaj Lokalnie”! Środki przyznane na realizację projektów zostaną skierowane do dziesięciu podmiotów z powiatu dębickiego, a w tym z terenu miasta i gminy Pilzno. Są to:

Towarzystwo Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej

Projekt: „Ze Sztuką na Ty”

OSP w Straszęcinie

Projekt: „Odnaleźć się w społeczeństwie - nie jesteście sami strażacy są z Wami

Koło Gospodyń Wiejskich w Strzegocicach

Projekt: „Stop izolacjo! Witaj integracjo!

Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie

Projekt: „Żyrakowski Spichlerz Artystyczny

Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" w Pilźnie

Projekt: „Historia i tradycja Sokoła w Pilźnie!”

Stowarzyszenie na Rzecz Wszechstronnego Rozwoju Dzieci i Młodzieży Wspólna Sprawa w Jodłowej

Projekt: „Ta miejscowość nie zaginie bo życie w niej płynie

Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich "Wisowianie"

Projekt: „Żyjmy normalnie

Stowarzyszenie o charakterze strzeleckim, kolekcjonerskim i rekonstrukcyjnym Sokół

Projekt: „Strzelanie - uczy, bawi, integruje

OSP w Nagoszynie

Projekt: „Straż - Historia, która łączy pokolenia!

Hufiec ZHP Ziemi Pilźnieńskiej

Projekt: „Aktywność pod znakiem słońca

 

Więcej informacji o Programie „Działaj Lokalnie”, w tym edycji 2022, można znaleźć na stronie internetowej Dębickiego Klubu Biznesu: http://www.karierawdebicy.pl/debicki-klub-biznesu/o-klubie.

Dodatkowe informacje o „Działaj Lokalnie” również na: http://dzialajlokalnie.pl.


Działaj Lokalnie

Projekt dofinansowano ze środków Programu “Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy ze Stowarzyszeniem Dębicki Klub Biznesu i Lokalnymi Partnerami: Gminą i Miastem Pilzno, Gminą Żyraków, Gminą Jodłowa, Tikkurila Polska S.A.

Sokolanie wytańczyli i wyśpiewali wyróżnienie

Sokolanie

Zespół Pieśni i Tańca "Sokolanie" działający przy Towarzystwie Gimnastycznym "Sokół" w Pilźnie miał zaszczyt po raz pierwszy w tym składzie uczestniczyć w 28. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Folklorystycznego "Dziecko w Folklorze" w Baranowie Sandomierskim. Na scenie prezentowali suitę tańców przeworskich oraz tańce i zabawy śląskie. Mali Sokolanie wytańczyli i wyśpiewali wyróżnienie w przeglądzie zespołów tanecznych. Gratulujemy rodzicom i dzieciom. Kierownikiem zespołu jest Łukasz Chorążak, a choreografem Małgorzata Chorążak.

Błąd w harmonogramie odbioru odpadów

harmonogram Pilzno

Uwaga! W harmonogramie wywozu odpadów komunalnych wkradł się błąd. 30 czerwca odpady zmieszane i bio będą odbierane z pierwszej grupy pilźnieńskich ulic (Bujnowskiego itd.).
Przepraszamy za pomyłkę

Zdjęcia

Wręczenie Nagród Burmistrza Pilzna dla uczniów za szczególne osiągnięcia w nauce i sporcie

Nagrodzeni uczniowie za szczególne osiągnięcia w nauce i sporcie w roku szkolnym 2021/2022

W dniu 21 czerwca 2022 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Pilźnie odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Burmistrza Pilzna dla uczniów szkół w Gminie Pilzno za szczególne osiągnięcia w nauce i sporcie w roku szkolnym 2021/2022
Dyrektor Miejskiego Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego Szkół i Przedszkoli w Pilźnie przedstawiła uczniów - laureatów nagrody i ich osiągnięcia. Nagrody Burmistrza Pilzna  otrzymali:

  • Dominik Dereń – ucz. kl. VIII Szkoły Podstawowej w Pilźnie - laureat konkursów z matematyki  i fizyki organizowanych przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty,  
  • Michał Bartuzi – ucz. kl. VIII  Szkoły Podstawowej w Pilźnie - finalista konkursów z matematyki i fizyki organizowanych przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty,
  • Przemysław Kusza – ucz. kl. VII  Szkoły Podstawowej w Łękach Górnych - I miejsca na eliminacjach gminnych i powiatowych Ogólnopolskiego
  • Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”,
  • Kamil Wojtuła – ucz. kl. VII Szkoły Podstawowej w Lipinach - I miejsce w  Powiatowych Igrzyskach Dzieci w LA i IV miejsce
  • w Wojewódzkich Igrzyskach – rzut piłeczką palantową,
  • Dominik Barnaś – ucz. kl. VII Szkoły Podstawowej w Lipinach - II miejsce w  Powiatowych Igrzyskach Dzieci w LA i III miejsce w Wojewódzkich Igrzyskach – skok w dal,
  • Oliver Łętek – ucz. kl. VII Szkoły Podstawowej w Słotowej - I miejsce w Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w biegu na 300 m,
  • Rafał Papiernik – ucz. kl. VI Szkoły Podstawowej w Strzegocicach – I miejsce w Powiatowych Igrzyskach Dzieci w LA – bieg na 1000 m.

Uroczyste wręczanie nagród przez Ewę Gołębiowską – Burmistrz Pilzna w obecności rodziców uczniów i nauczycieli, którzy przygotowywali uczniów do konkursów i zawodów.

Zabytkowy cmentarz w Parkoszu będzie wyremontowany

Cmentarz Parkosz

Zabytkowy cmentarz nr 238 w Parkoszu będzie wyremontowany na mocy porozumienia zawartego pomiędzy wojewodą podkarpackim a gminą Pilzno. Planowany zakres prac do wykonania określa opracowana dokumentacja historyczno-odtworzeniowa, która z pozytywnym skutkiem została uzgodniona przez Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Na realizację zadania przyznano dotację w wysokości 20 tys. złotych.

Cmentarz nr 238 w Parkoszu został zaprojektowany przez Gustava Rossmanna. W 18 mogiłach nekropolii z czasów I wojny światowej spoczywają żołnierze armii austro-węgierskiej i niemieckiej. W centralnej części umieszczono betonowy pomnik z tablicą o treści "Gebt Treue um Treue" znaczy "Dajcie wierność za wierność".

Zdjęcia

Media o nas

Media

Ostatnie dni obfitują w informacje medialne związane z miastem i gminą Pilzno. Najnowsza wystawa Muzeum Regionalnego w Pilźnie "Kołem się toczy... rowerowa historia w Pilźnie" została zaprezentowana zarówno w popularnym programie "Teleexpress" TVP, jak i w TVP Rzeszów. Z kolei portal Dębica24 informuje o udziale Małych Strażaków z Łęk Dolnych w Międzynarodowej Olimpiadzie Dziecięcych Drużyn Pożarniczych - https://debica24.eu/artykul/z-calego-powiatu-tylko/899578.

Widzowie Dębica.TV obejrzeli relacje z jubileuszu 10-lecia Stowarzyszenia Zawisłocze Pilźnieńskie - https://debica.tv/kisili-kapuste-ubijali-maslo-i-darli-pierze-tak-swietowali-jubileusz-10-lecia-stowarzyszenia-zawislocze-pilznienskie oraz Pikniku Rodzinnego - https://debica.tv/swieto-rodziny-w-pilznie-to-byl-wyjatkowy-czas-dla-duzych-i-malych

Informacja w sprawie własności instalacji kolektorów słonecznych

Szanowni Państwo, Mieszkańcy Gmin uczestniczący w Projekcie „Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki” nr KIK/66, zrealizowanym w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Gmina Pilzno uprzejmie informuje, że w dniu 14 czerwca 2022 r. upływa okres trwałości Projektu „Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki”. W związku z powyższym, na podstawie zapisów $6 ust. 1 umów podpisanych przez Gminę z każdym z Mieszkańców uczestniczących w Projekcie, po upływie okresu trwałości Projektu własność instalacji kolektorów słonecznych zamontowanych na nieruchomościach Mieszkańców przechodzi na ich rzecz na mocy w/w umów.

Od dnia 15.06.2022 r. wszelkie prawa i obowiązki wynikające z własności instalacji kolektorów słonecznych przechodzą na Mieszkańców. Przejście prawa własności instalacji potwierdzone zostanie protokołem podpisanym przez Strony. Wobec powyższego, zapraszamy Państwa do podpisania Protokołu przejścia prawa własności instalacji kolektorów słonecznych w Urzędzie Miejskim w Pilźnie w dniach od 15.06.2022 r. do dnia 15.07.2022 r. w godzinach pracy Urzędu Miejskiego.