Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Burmistrz Pilzna Ewa Gołębiowska, przewodniczący Rady Miejskiej w Pilźnie Czesław Ziaja oraz sekretarz gminy Michał Rolnicki upamiętnili Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

Przypomnijmy - 12 lipca 1943 r. niemieccy okupanci rozpoczęli pacyfikację wsi Michniów w woj. świętokrzyskim. Mieszkańcy tej miejscowości za pomoc niesioną partyzantom zostali w ciągu dwóch dni w okrutny sposób wymordowani, a miejscowość została spalona. Datę tych wydarzeń uznano za symboliczny dzień pamięci mieszkańców polskich wsi. Szacuje się, że w latach 1939 – 1945 Niemcy dokonali ok. 800 pacyfikacji. Zbrodnie na mieszkańcach polskich wsi popełniali także Sowieci – zarówno po wtargnięciu na polskie terytorium w 1939 r., jak i po wkroczeniu na okupowane przez Niemców tereny w 1944 roku.

Zdjęcia